NASZE OSIĄGNIĘCIA I SUKCESY


Od wielu lat uczniowie Ośrodka pod opieką i kierunkiem nauczycieli biorą udział w różnorodnych przedsięwzięciach i projektach o zasięgu pozaszkolnym osiągając sukcesy w różnych obszarach działalności edukacyjnej, m.in. artystycznej, sportowej, prozdrowotnej, ekologicznej i przedmiotowej. Nauczyciele opracowują i realizują innowacje pedagogiczne, dzięki którym doskonalą prace z uczniami niepełnosprawnymi a także wprowadzają nowoczesne i aktywizujące metody i formy pracy.

NASZE SUKCESY- rok szkolny 2016/2017:

 • Nasza absolwentka Krystyna Siemieniecka zdobyła srebrny medal podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro. W finale zmagań tenisistek stołowych (klasa 11) Polka nie sprostała Ukraince Natalii Kosminie, przegrywając 0:3 (7:11, 6:11, 5:11). Dla Polki to trzecie igrzyska w karierze – w 2000 roku w Sydney była piąta, w 2014 w Londynie – czwarta. W Rio chciała spełnić swoje największe marzenie i wreszcie zdobyć medal. Udało się! Gratulujemy serdecznie. Jesteśmy bardzo dumni.
 • Nasz absolwent Radosław Juszkiewicz  został mistrzem olimpijskim, zdobywając 2 złote medale w biegach na 400m i 800m (XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Los Angeles 2015r.).
 • XVII OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH KONIN- LICHEŃ 6-9.10.2016r. Województwo Lubuskie reprezentowali: Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy Szprotawa: Adrian Gorbacz, Łukasz Zasuń, Dawid Żelechowski, Grzegorz Tomaszewicz, Andrzej Senger, Przemysław Kuczyński Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy Gubin: Patryk Borys, Patryk Przybylski, Mateusz Przybylski. Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy Wschowa:Paweł Ostrowski. Trenerzy:  Izabela Ochota (Gubin) i Jacek Sobczyński (Szprotawa).W turnieju brało udział 26 zespołów, w tym 4 żeńskie. Klasyfikacja drużynowa przedstawia się następująco:  I miejsce zajęła drużyna lubuskiego, II miejsce- woj. lubelskie, III miejsce- woj. łódzkie.
 • 14 października 2016 r. w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się wojewódzka uroczystość Dnia Edukacji Narodowej. Podczas spotkania nauczyciele, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, a także osoby zaangażowane w działania na rzecz lubuskiej oświaty zostali uhonorowani krzyżami zasługi, medalami za długoletnią służbę, medalem Komisji Edukacji Narodowej, nagrodami Ministra Edukacji Narodowej i nagrodami Lubuskiego Kuratora Oświaty. Tegoroczna lista nagrodzonych pracowników naszego Ośrodka jest imponująca!

Nagroda Ministra Edukacji Narodowej:

 1. Jacek Sobczyński

 Nagroda Lubuskiego Kuratora Oświaty:

 1. Anna Kwiatkowska

Medal Komisji Edukacji Narodowej:

 1. Joanna Mierzwiak
 2. Małgorzata Burchardt
 3. Krzysztof Sońta

 Medal Srebrny za Długoletnią Służbę:

 1. Jolanta Marynowska

Medal Brązowy za Długoletnią Służbę:

 1. Kamila Czop- Sasin
 2. Joanna Mierzwiak

Srebrny Krzyż Zasługi:

 1. Robert Korzeniowski

 Brązowy Krzyż Zasługi:

 1. Regina Korzeniowska
 2. Jacek Sobczyński
 3. Bogusław Żybort

Nagroda Dyrektora SOSW Szprotawa:

pracownicy pedagogiczni: – za wzorowe i godne naśladowania wykonywanie powierzonych zadań oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz promowania Ośrodka w środowisku lokalnym.

 1. Lucyna Wiszewska
 2. Małgorzata Burchardt
 3. Hanna Sońta
 4. Joanna Mierzwiak
 5. Beata Domagała
 6. Magdalena Serwin
 7. Katarzyna Jurkiewicz

pracownicy niepedagogiczni: – za sumienną realizację przedsięwziętych zadań podczas długoletniej pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Szprotawie

 1. Irena Kania
 2. Grażyna Pawęska
 3. Janina Stambulska
 • We wrześniu nasza placówka brała udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Racjonalnie się odżywiasz, zdrowie wygrywasz”. 13 października 2016 r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, która wyłoniła zwycięzców etapu wojewódzkiego. Klasa VI ZET otrzymała wyróżnienie na etapie wojewódzkim.
 • W dniach 20-23.10.2016 r. odbył się VII OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO W TRZCIANCE. Nasz Ośrodek reprezentował Przemysław Kuczyński, który zdobył dwa medale: w grze indywidualnej złoty medal, a w deblu srebrny medal.
 • I miejsce uczniów III ZA Przysposabiającej do Pracy w składzie: Adrian Gorbacz, Daniel Pluta, Przemysław Kuczyński, Kamil Becla, Łukasz Zasuń oraz Magdalena Miszczyk w konkursie „Co nam dają lasy” organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Nowej Soli, pod patronatem Nadleśnictwa Nowa Sól.
 • W tym roku podczas 5. Biegu Niepodległości Żagań pobiegniemy dla naszego Tobiasza. Zaangażowanie zawodników, którzy przypną do koszulki kartkę „biegnę dla Tobiasza” i dobiegną z nią do mety zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na wózek dla chłopca. Więcej na: BIEG NIEPODLEGŁOŚCI ŻAGAŃ
 • 9 listopada 2016r. w Krośnie Odrzańskim odbył się Lubuski Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych. Klub” Iskra” działający w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Szprotawie reprezentowali : Przemysław Kuczyński – II miejsce, Grzegorz Tomaszewicz- III miejsce, Emilia Tomaszewicz i Adrian Gorbacz -tuż za podium- IV miejsce.
 • II miejsce drużyny w składzie: Dawid Żelechowski, Emilia Tomaszewicz, Marta Jęczmyk, Grzegorz Tomaszewicz, Adrian Gorbacz, Przemysław Kuczyński w XI Regionalnym Turnieju Koszykówki Olimpiad Specjalnych w Świebodzinie.
 • Wśród laureatów IV edycji konkursu Wojewody Lubuskiego na kartkę świąteczną- Natalka Niziałek II miejsce.
 • Wyróżnienie dla Krzysztofa Dobrzańskiego w konkursie plastycznym  Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej pn. „Mój przyjaciel strażak”.
 • 7 marca w Żaganiu odbyły się IX MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO W UNIHOKEJU „SPRAWNI RAZEM”. Nasi zawodnicy: E.  Tomaszewicz, K. Bączkowski, D. Żelechowski, A. Gorbacz, Ł. Zasuń zdobyli w turnieju III miejsce. Emilia Tomaszewicz została najlepszą zawodniczką wśród dziewcząt.
 • 16 marca odbył się IV Lubuski Mityng Olimpiad Specjalnych w Trójboju Siłowym i Gimnastyce Sportowej w Gorzowie Wielkopolskim. Uczniowie naszego Ośrodka w Trójboju Siłowym zdobyli złoty i brązowy medal! Złotym medalistą w kategorii wagowej do 63 kg został Grzegorz Tomaszewicz z łączną notą 129,74 pkt. Brązowy medal w kategorii do 91 kg zdobył Damian Kozłowski, który uzyskał łączny wynik 153,52 pkt ważąc zaledwie 60 kg. Kolejnym naszym zawodnikiem był Łukasz Zasuń, który w grupie seniorskiej do 85 kg zajął IV miejsce (waga 60 kg).W gimnastyce sportowej brała udział Emilia Tomaszewicz, która zdobyła 4 miejsce w ćwiczeniach na równoważni, 4 miejsce za skoki oraz 5 miejsce za ćwiczenia wolne.
 • Przyłączyliśmy się do akcji POLSKA NA NIEBIESKO:

  cytat ze strony:http://jim.org/polskananiebiesko/:  Do tej pory do akcji Polska na niebiesko przyłączyło się i zaświeciło z już 300(!) szkół, przedszkoli, fundacji, stowarzyszeń, instytucji publicznych oraz firm i miejsc spotkań z całej Polski. Cieszy nas każdy pomysł na świecenie, bo każdy z nich jest wyjątkowy. To pokazało, że w całej Polsce są instytucje, które chcą pomagać osobom z autyzmem.

  Komisja JiM stanęła przed niełatwym wyborem, jednak wybrała 100 miejsc, do których trafi JiM BOX. Wybór był trudny dlatego bardzo dużą rolę odegrała Wasza kreatywność i zaangażowanie. Bardzo mile zaskoczyły nas miejscowości, w których zaświeciło aż kilkanaście instytucji! Niestety nie mogliśmy wyróżnić wszystkich i nagrodziliśmy te pomysły, które w szczególny sposób sprawiają, że o autyzmie dowie się jak najwięcej osób.

  Raz jeszcze dziękujemy WSZYSTKIM miejscom, które przyłączyły się do akcji Polska na niebiesko.
  To dla wszystkich bardzo ważny gest!

  ZOBACZ LISTĘ MIEJSC, KTÓRE OTRZYMAJĄ JiM BOX! 

 • 05.04.2017 r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego świetnie zaprezentowali swoje umiejętności pływackie w XXII MITYNGU PŁYWACKIM OLIMPIAD SPECJALNYCH W GUBINIE. W zawodach wzięło udział 6 reprezentantów naszego Ośrodka. Złoty medal w stylu dowolnym i srebrny medal w stylu klasycznym wywalczył Kacper Bączkowski. Złoty medal w stylu dowolnym zdobył Dawid Żelechowski. Złoty medal w stylu klasycznym wywalczyła również Emilia Tomaszewicz. Srebrny medal w stylu klasycznym zdobył Adam Nowak. Dwa medale- srebrny medal w stylu klasycznym i brązowy w stylu dowolnym -wywalczyła Marta Jęczmyk. Brązowy medal w sztafecie 4x25m stylem dowolnym zdobyli Kacper Bączkowski, Adam Nowak, Dawid Żelechowski i Grzegorz Tomaszewicz.
 • W marcu uczniowie naszej placówki pod kierunkiem pani Jolanty Marynowskiej wzięli udział w V Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym.
  Tematyka konkursu: ,,Tradycje wielkanocne -Pisanki 2017″. Organizatorem był: Ogród Jordanowski Nr 2 w Poznaniu. Uczniowie wykonali przestrzenne prace plastyczne o kształcie jajka dowolną techniką. Celem głównym konkursu  było pielęgnowanie tradycji wielkanocnych związanych ze zwyczajem zdobienia jajek poprzez zaktywizowanie dzieci do pracy twórczej. Konkurs został rozstrzygnięty i laureatem w kategorii wiekowej 13-16 lat został uczeń Kacper Król, który zajął III miejsce.
 • Lubuski Mityng Kolarski Olimpiad Specjalnych w Strzelcach Krajeńskich (10 maja 2017r.) uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Szprotawie po raz drugi startowali w zmaganiach kolarskich. Nasz Ośrodek reprezentowali: Emilia Tomaszewicz, która zajęła II miejsce, Adam Nowak- II miejsce, Dawid Żelechowski- III miejsce i Marta Jęczmyk- IV miejsce.
 •  31 maja 2017r. odbył się XVII Lubuski Turniej Piłki Nożnej w ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.To już piąta edycja imprezy, która gościła w Szprotawie. Również po raz piąty organizatorem wydarzenia był Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. J. Brzechwy w Szprotawie. W zawodach wzięło udział 11 drużyn- w sumie 77 zawodników  z województwa lubuskiego.Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:
  W grupie niebieskiej – I miejsce zajęła drużyna SOSW Szprotawa ( skład drużyny: Dawid Żelechowski, Adrian Gorbacz, Grzegorz Tomaszewicz, Adrian Zińczuk, Łukasz Zasuń, Przemysław Kuczyński) przed Międzyrzeczem i Świebodzinem.
  W grupie zielonej- I miejsce zajęło Krosno Odrzańskie, II miejsce- Żagań, III miejsce- Sulechów.
  W grupie żółtej –I miejsce zajęła drużyna żeńska SOSW Szprotawa (skład drużyny: Marta Jęczmyk, Izabela Dobek, Emilia Tomaszewicz, Agata Antczak, Aneta Tomaszewicz, Andrzej Senger, Krzysztof Senger) przed reprezentantami Nowej Soli.
 • 6-8 czerwca 2017r. nasi zawodnicy rywalizowali w Sławie na Lubuskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Uczniowie SOSW w Szprotawie zdobyli aż 9 medali: Dawid Żelechowski- złoto na 1600 m, złoto w KT 2 i srebro w KT 1, D.J.- złoto w KT 1, w KT 2 i brąz w biegu przełajowym na dystansie 1600 m, Łukasz Zasuń- złoty medal w Bocci i 4 miejsce w biegu na 1600 m, Mateusz Szewc- złoty medal w Bocci i brązowy medal w biegu na 800 m, Grzegorz Tomaszewicz i Przemysław kuczyński- czwarte miejsce w biegu na 800 m.
 • Daniel Pluta- uczeń klasy III ZA Szkoły Przysposabiającej do Pracy zdobył wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Piękna Nasza Polska Cała” 🙂 To wspaniały sukces naszego ucznia 🙂 Trzeba zaznaczyć, że wpłynęło 740 prac z całej Polski i to właśnie Daniela praca przedstawiająca „ Sowę na tle księżyca”, zachwyciła jury i przyniosła mu wyróżnienie 🙂 Gratulujemy sukcesu! 🙂

  NASZE SUKCESY- rok szkolny 2017/2018:

 • 9 maja 2018r. na stadionie miejskim w Szprotawie, po raz kolejny nasz Ośrodek był współorganizatorem Lubuskiego Turnieju Piłki Nożnej w ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. To już 18. edycja turnieju – edycja rekordowa – zagrało aż 12 drużyn z całego województwa lubuskiego. Zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców wywalczyli I miejsce.
 • Na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku odbyły się XI Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych. Województwo Lubuskie reprezentowali między innymi dwaj zawodnicy Klubu ,,Iskra” Szprotawa- absolwent naszego Ośrodka Radosław Juszkiewicz i uczeń Dawid Żelechowski, którzy to startowali w KT2 i KT1 na dystansach 200 m i 500 m. Po drugim dniu zmagań zdobyli trzy medale: Radosław w kategorii KT1 brąz, Dawid w kategorii KT1 również brązowy medal, a w kategorii KT2 srebrny medal. Na zakończenie XI Ogólnopolskich Regat Kajakowych Olimpiad Specjalnych Sława 21-23 maja 2018 r. Radosław zdobył srebrny medal na dystansie 500 m w kategorii KT 1.
 • 23 maja 2018 r. we Wschowie odbył się Turniej Wojewódzki- Bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nasz Ośrodek reprezentowały dwa zespoły: I zespół/ Sylwester Patalas i Kacper Bączkowski/ pod kierunkiem pana Roberta Korzeniowskiego oraz II zespół /Leokadia Senger, Amelia Chmielewska i Emilia Wypych/ pod kierunkiem pani Doroty Zińskiej. Turniej składał się z części teoretycznej- testów z przepisów  oraz zagadnień z pierwszej pomocy oraz z części praktycznej- toru przeszkód oraz miasteczka ruchu drogowego. Zarówno I jak i II zespół zdobył III miejsce.
 • W dniach 9 – 12 czerwca odbyła  się największa sportowa i społeczna impreza- XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Katowice – Chorzów – Mikołów. Igrzyska rozpoczęły się uroczystą ceremonią otwarcia w Katowickim Spodku. Na stadionie Śląskim i obiektach Katowickiej AWF o medale rywalizowało ponad 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Reprezentacja Oddziału Regionalnego Lubuskie liczyła w sumie 67 osób, z czego 7 osób to zawodnicy Klubu „Iskra” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Szprotawie. Przez cztery dni rywalizowali w siedmiu dyscyplinach. Wspierali ich trenerzy: Jacek Sobczyński i Dorota Zińska. Zawodnicy Klubu „Iskra” wystartowali podczas igrzysk w czterech dyscyplinach: lekkoatletyce, tenisie stołowym, pływaniu, trójboju siłowym i piłce nożnej. Sukcesy naszych zawodników są wielkim powodem do dumy- Marta Jęczmyk zdobyła dwa złote medale: pierwszy w pływaniu na dystansie 25 m stylem dowolnym  i drugi złoty medal na 50 m stylem dowolnym; Dawid Żelechowski w lekkoatletyce zdobył dwa złote medale w biegu na dystansie 400 m i sztafecie 4×100 m, piłkarze; Radosław Juszkiewicz, Andrzej Senger i Przemysław Kuczyński zdobyli złoty medal; Grzegorz Tomaszewicz w grze pojedynczej w tenisie stołowym zdobył złoty medal, natomiast w mikst- medal brązowy. Nasz siódmy zawodnik- Łukasz Zasuń w trójboju siłowym zdobył cztery srebrne medale- w wyciskaniu, przysiadzie i martwym ciągu. Dodajmy, że zawody na Śląsku są dla naszych sportowców kwalifikacją do Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które w marcu odbędą się w Abu Dhabi.
 • 30 miejsce w VII Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół „ZBIERAJ BATERIE!”.

  NASZE SUKCESY- rok szkolny 2018/2019:

 • Miło nam poinformować, że jesteśmy jedynym w województwie lubuskim Ośrodkiem zakwalifikowanym do programu Polska Akcja Humanitarna (PAH)„Pajacyk”  Jesteśmy przeszczęśliwi, że dzięki dofinansowaniu aż dziesięcioro naszych podopiecznych otrzyma darmowy ciepły posiłek 
 • Nagroda w wysokości 1tys. zł w konkursie na Blog PKO BP ( https://www.szkolneblogi.pl/) pozyskana przez SKOwiczki- panią Beatę Domagałę i panią Magdalenę Serwin.
 • Konkurs plastyczny ogłoszony przez Szprotawski Dom Kultury „Inspiracja 100-tką” cieszył się wśród naszych uczniów dużym zainteresowaniem.  7 listopada w Galerii Pryzmat SzDK odbył się wernisaż prac pokonkursowych oraz rozstrzygnięcie konkursu „Inspiracje 100-tką” w ramach Tygodnia dla Niepodległej. Wszyscy wyróżnieni i nagrodzeni otrzymali nagrody ufundowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Niepodległej oraz przez Szprotawski Dom Kultury. Na I miejscu znaleźli się: Krzysztof Dobrzański oraz Szymon Kujawa, Maciej Siwik i Wojciech Grabowski. Na II miejscu znaleźli się: Kacper Tomczyk i Natalia Niziałek. Na III miejscu znaleźli się: Grzegorz Tomaszewicz, Julia Tarakanow i Emilia Tomaszewicz. A wyróżnienie otrzymały: Klaudia Matuszna i Aleksandra Maryniak.
 • Julia Tarakanow, uczennica klasy VIII ZETC, zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Drogi do Niepodległości”. Była to już IV Edycja konkursu organizowanego przez Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie – w 100-lecie odzyskania niepodległości  pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego.
 • W środę 14.11.2018r. w Krośnie Odrzańskim odbył się Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych. Nasza wspaniała czwórka zawodników przywiozła kolejne medale: dwa złote i jeden srebrny 🙂 Klub Iskra i jednocześnie nasz Ośrodek reprezentowali: Grzegorz Tomaszewicz, Emilia Tomaszewicz, Radosław Juszkiewicz oraz Przemysław Kuczyński. Złote medale wywalczyli – Grzegorz i Radosław, srebrny medal przywiózł Przemysław 🙂 Nasza Emilka walczyła bardzo dzielnie i zajęła czwarte miejsce. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów 🙂
 • 27.11.2018r. nasza drużyna, po zaciętej rywalizacji, wywalczyła 3. miejsce w XIII Wojewódzkim Turnieju Koszykówki Olimpiad Specjalnych 🙂 Emilko, Grzegorzu, Kacprze, Marto i Radosławie- serdecznie gratulujemy 🙂 Cieszymy się razem z Wami 🙂 <3
 • Nasza Natalia Niziałek uczestniczyła w XIII Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Jesteśmy dumni z Polski – z chlubnych kart i miejsc narodowej historii”. Praca, którą wykonała zakwalifikowana została do wystawy, którą będzie można podziwiać w Młodzieżowym Domu Kultury w Tychach 🙂 Gratulujemy! 🙂
 • Mamy to! Zdobyliśmy 63. miejsce na 859 szkół w Polsce w projekcie WZOROWA ŁAZIENKA 🙂
Plik Opis Rozmiar pliku Pobrania
pdf jim_box-1 444 KB 365