# SzkołaPamięta

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji zaproponowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, w ramach której upamiętniali ważne rocznice, wydarzenia i postacie historyczne.

Uczniowie klas VII i VIII w ramach akcji „Szkoła pamięta” zapoznali się z historią pana  Wacława Domagały, który został odznaczony orderem Virtutti Militari. Napisał on wspomnienia , których tytuł brzmi „Zamarznięty, upieczony – ale żyję”. W swych wspomnieniach opisuje on okres II wojny światowej, który przeżył jako żołnierz II Korpusu gen Andresa. Walczył  m. in. o Monte Cassino a podczas walk o Anconę został ranny. Pan Wacław po II wojnie światowej został w  Anglii. Ze wspomnieniami  pana Wacława mogliśmy zapoznać się dzięki wychowawcy, który poznał go osobiście i przekazał je nam. Pamiątkami  po tym spotkaniu są naszywki z mundurów żołnierzy polskich walczących na zachodzie. Pan Wacław zmarł 22 kwietnia 2021 r., przeżywszy 97 lat  i jest pochowany na cmentarzu w Bristolu.

Uczniowie klasy 5 i 6 SP z wychowawczynią rozmawiali o tych, których już z nami nie ma. Wspominali postacie ważne dla naszej historii, społeczności lokalnej i szkoły. Ich pamięć uczcili minutą ciszy. Przeczytali wiersze o Zaduszkach i utwory ks. Twardowskiego, który o śmierci pisał w sposób szczególny. Wysłuchali utworu „Ocalić od zapomnienia” Marka Grechuty. Przygotowali również w swojej klasie gazetkę nawiązująca do zbliżających się listopadowych świąt.

Uczniowie klasy 2 SPP A wybrali się na cmentarz, który znajduje się w Szprotawie, w dzielnicy Sowiny.  Tam z pomocą mieszkańców – osób, które robiły porządki przedświąteczne, dowiedzieli się, które groby są opuszczone, bądź rzadko odwiedzane z powodu podeszłego wieku osób z rodziny zmarłych. W ten oto sposób uczniowie zrobili porządek wokół trzech grobów. Mieszkańcy Sowin bardzo podziękowali im za pomoc i godną naśladowania postawę.

Uczniowie klasy 1i2SPPC oraz 3SPP brali udział w  zajęciach poświęconych pamięci lokalnego bohatera Bronka Kozaka.  Poznali krótką historię młodego chłopaka zamordowanego przez ubecję. Oglądnęli wzruszający film szprotawskich historyków, przedstawiający  te makabryczne wydarzenia. Odbyli podróż w czasie, aby bliżej przyjrzeć się i poznać  historię naszego lokalnego bohatera, od którego nazwiska ma nazwę jedna ze szprotawskich ulic.

Krzysztof Pachliński, Kamila Czop-Sasin, Beata Domagała, Krzysztof Sońta, Katarzyna Makuch