PODSUMOWANIE PROJEKTU – PRACA PROJEKTOWA OD STRONY UCZNIA

Uczniowie, którzy realizowali projekt Mniej plastiku w szkole w ramach uczestnictwa w programie Globalna szkoła. Razem dla klimatu spotkali się w plenerze aby świętować zakończenie projektu, a także porozmawiać o rożnych kwestiach z nim związanych.

Spotkanie wyszło poza ramy szkoły, podczas którego nie zabrakło swobodnych rozmów o projekcie, o działaniach, o tym co nam wyszło, oraz o tym, czego zabrakło. Rozmowy przy ognisku, wspólne zabawy zręcznościowe i integracyjne przeplatane były naszymi rozmowami i podsumowaniami. Na zakończenie projektu uczniowie otrzymali podziękowania za pracę w projekcie.

Świetny pomysł z tarczą, ze scenariusza CEO podsumowującego projekt, przenieśliśmy podczas spotkania do praktyki z zawodów łuczniczych, a w przerwie do podsumowania projektu. Uczniowie zaznaczali na tarczy swoją indywidualną ocenę stopnia osiągnięcia celu. Wcześniej rozmawialiśmy o tym, jaki cel miała grupa i wyświetlaliśmy prezentację o tym, co udało im się zrobić.

Patrząc na zapiski i dyskusje uczniów można powiedzieć, że uczniowie nauczyli się (cytujemy): cierpliwości, pracowitości, współpracy, organizowania wydarzeń, poznałem adresy ciekawych stron o ochronie klimatu, poznawałem trudne zagadnienia związane z „krytycznym myśleniem” i „świadomym robieniem zakupów”, wiem, że smog to nie zmiana klimatu!

Podobało mi się podczas pracy projektowej (z czego jestem dumny): to, że kiedy myślałem, że nic z tego nie będzie wszyscy zabrali się do pracy, współpraca, zaangażowanie, to, że się dogadaliśmy, wycieczka do Marszowa, ciekawe zajęcia, to, że przyjechało Nadleśnictwo, to, że dzieci dostały zabawki z butelek i się z nich cieszyły, a my sami je zrobiliśmy, to, że spędziłem fajnie czas, podobało mi się jak wszyscy sadzili cebulki w butelkach plastikowych, nasze pilnowanie ilości przynoszonych butelek i ich ważenie, to, że poznałem ciekawe strony o ekologii i zmianie klimatu, to, że dzięki współpracy w butelkach plastikowych rósł piękny szczypior.

U moich kolegów doceniam najbardziej: to, że się zabrali do pracy, to, że się dogadaliśmy, chęć, pracowitość, poczucie humoru, odpowiedzialność, zaangażowanie.

Grupa projektowa spisała się na medal i mimo różnych przeciwności, ich pierwszy projekt z CEO zakończył się powodzeniem, o czym świadczą wypowiedzi „z czego jestem zadowolony” czy „dumny”.

Uważamy również, że warto rozmawiać o tym, co nie wyszło i o tym, co zabieramy ze sobą, ponieważ one nas kształtują i wyznaczają nasz cel do pracy w kolejnym projekcie.