Koncert „Blacha – to brzmi dumnie”

16 listopada w naszej szkole odbył się kolejny wyczekiwany koncert „Lubuskiego Biura Koncertowego Orfeusz” pt. „Blacha – to brzmi dumnie”.

Mieliśmy okazję zapoznać się z instrumentami dętymi blaszanymi: Trąbka, Puzon, Waltornia, Róg. Są to instrumenty które wydają głośne dźwięki, ale ich muzyka może uśpić także małe dziecko, kiedy użyjemy tłumika do czary dźwiękowej. 

Trąbka jeden z najstarszych instrumentów, wykorzystywanych już przez starożytnych Egipcjan i Rzymian. Trąbka związana jest zwłaszcza z wojskiem. Możemy ją usłyszeć na uroczystościach wojskowych, również w walce jako sygnał ataku czy też odwrotu. Trąbka jest jak budzik na pobudkę i jak kołysanka na dobranoc. Na trąbce trębacz gra hejnał w Krakowie. 

Puzon wykorzystywany do grania muzyki do tańczenia w renesansie, a także współcześnie gra w muzyce contry. Puzon nie posiada tłoków jak trąbka do zmiany dźwięków, za to posiada suwak który powstał XVI wieku. 

Waltornia grała muzykę rozrywkową, nie tylko dawną czy klasyczna. Budowa tego instrumentu to zwijane rurki, ustnik, tłoki i czara dźwiękowa.

Dźwięk rogu usłyszeć możemy w kołach łowieckich do komunikacji.

Podczas koncertu usłyszeliśmy utwór „Marsz księcia Danii” zagrany był na trąbce podczas ślubu księżnej Diany i księcia Karola, melodię dla wojska do maszerowania „Przybyli ułani pod okienko”, była też Kołysanka na dobranoc, Pobudka i wiele innych. Podczas koncertu nie tylko słuchaliśmy wspaniałych utworów, ale dowiedzieliśmy się bardzo dużo o instrumentach. Jak zawsze była to uczta muzyczna dla uszu🎷🎶🤩

Donata Wilczyńska